Skialp Double zo Satanovho sedla, Štrbský a Prostredný Mengusovský

22.02.2012
skialp-double-zo-satanovho-sedla-ltrbsky-a-prostredny-mengusovsky

 Blížil sa ďalší pekný víkend a s ním logicky otázka - kam do Tatier? Vyše 2 týždne stabilného počasia zanechalo výsledok v podobe rozlyžovaných svahov, tak sme začali vyťahovať tajné tipy. Jeden z nich bolo Satanovo sedlo. Prvý deň na rozbeh šliapeme na Štrbský štít a pri výstupe Mlynicou čakáme, až sa nám ukáže žľab do sedla z tejto strany - super - vzduch je čistý :)
Štrbský je už prešliapnutý, vystupujeme aj lyžujeme JV z/na Vyšné Kozie plesá. Z vrcholu treba dať pozor na šutre, hlavne do sedielka, ale horný žľab je výborný, vrchná vrstva sadnutého prašanu je vhodný podklad, nižšie začína kôra.


Následne sa naša veľká skupina rozdeľuje (časť zaujala stopa do Sedielka pod Veľkou Capiou vežou) a už len traja traverzujeme do žľabu pod Satan. Sneh práve dostáva tú správnu konzistenciu, my však ideme na druhú stranu za vidinou možného prašanu. Tam je úvodný 15 m žliabok na konci úzky len 1 m, tak ho radšej zliezame napešo. Zapíname lyže a hneď prvé oblúky naznačujú, že ideál to nie je - sneh je ubitý do dosiek, ktoré hore odtrhávame a lyžujeme po tomto výsledku. Nižšie objavujeme kôru striedanú s tvrdými doskami a takto až dole do Mengusovskej doliny.
 

Druhý deň máme v pláne napraviť horší záver včerajška. Len v dvojici začíname v Mengusovskej. Prvý cieľ je Mengusovský hrebeň, po výstupe k Hincovmu plesu vyberáme Prostredný Mengusák. Výstup je v škrupine, ktorú kým vyjdeme hore slnečné lúče nadtopia a lyžovačka je dokonalá. Z Hincovho traverzujeme pod Satanov žľab - opäť kôra, od polky borba napešo. V sedle sme niečo po tretej, do Mlynice smerujú iba naše včerajšie výstupové stopy. Tak začíname najlepšiu lyžbu oboch dní, sneh je zmes sadnutého prašanu a nadtopeného firnu. Na niekoľkých miestach spúšťame snehové splazy, je to však bezpečné. Zúženie v spodnej tretine zvládame tiež ľahko, lyžba dolinou je len príjemnou bodkou za ďalším krásnym dňom.

 

Info a tipy:
Zjazd zo Štrbského štítu - popis na climber.skialpfest.sk - Mlynická dolina - zjazd J, modrý, stredne ťažký
Zjazd žľabom zo Satanovho sedla do Mlynickej - dtto - zjazd F - červený, ľahký
Zjazd Satanovým žľabom zo Satanovho sedla do Mengusovskej - climber.skialpfest.sk - Mengusovská dolina - modrý, ťažký
Zjazd z Prostredného Mengusovského - cca S3, E2, červený, ľahký, 40-45 st. - zhora zo sedielka za vrcholom šikmo vľavo ponad skalný hrebeň, v tretine prechod vľavo na druhú pláň a stredom dole, nad plesom cez 2 zúženia (druhé 2 m) až dole k plesu.

 

lyžované 11-12.02.2012

 

Rišo B.

Fotky Skialp Double zo Satanovho sedla, Štrbský a Prostredný Mengusovský

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk www.adamsport.eu Eshop davorin.sk JM SPORT Adam Sport - Kreuzspitze GT

Podpor Vetroplacha

Fórum

Odporúčame vidieť

Partneri